Jak wyczyścić kostkę brukową?

Wiele osób z uwagi na wygodę i estetykę wybiera do swojego ogrodu kostkę brukową. To rozwiązanie pozwala na uzyskanie znakomitych efektów dekoracyjnych i wizualnych przy minimalnym wysiłku. Kostka cechuje się wytrzymałością oraz odpornością na warunki panujące na zewnątrz, daje możliwość prostej rozbiórki, a także łatwej naprawy pojedynczych elementów. Jednak, aby cieszyć się zadbanym brukiem, od czasu do czasu trzeba go wyczyścić.

Jak wyczyścić kostkę brukową – metody

Istnieje wiele skutecznych metod, abyś mógł cieszyć się czystą, odświeżoną brukową kostką. Pierwszym sposobem jest wyczyszczenie bruku samą wodą. Wąż ogrodowy powinien poradzić sobie z powierzchownymi plamami, liśćmi czy piaskiem. Druga metoda to zastosowanie myjki ciśnieniowej. Silny strumień wody wymyje lżejsze zabrudzenia, mech i trawę spomiędzy kostki oraz pozbędzie się liści, trawy oraz piasku.

Trzeci sposób stanowi tarcza druciana do kosy spalinowej. Możesz zaopatrzyć się w nią w sklepie ogrodniczym. Za jej pomocą wyszorujesz bardziej uporczywe plamy oraz pozbędziesz się trawy, chwastów oraz mchu spomiędzy kostki. Jej minusem jest możliwość uszkodzenia bądź zarysowania powierzchni.

Ostatnim, a zarazem najbardziej skutecznym sposobem jest użycie specjalnych preparatów czyszczących bruk. Zawierają silne kwasy, które najlepiej poradzą sobie z uporczywymi plamami. Ponadto często wspomagają pielęgnację kostki, pogłębiając jej naturalny kolor oraz zabezpieczając ją przed kolejnymi zabrudzeniami.

Czyszczenie kostki brukowej – produkty

W ofercie naszego sklepu znajdziesz profesjonalny środek do usuwania rdzy i wykwitów z kostki marki HeUs. Produkt poradzi sobie z wszelkiego rodzaju plamami, osadami, przebarwieniami czy wykwitami powstałymi w wyniku działania zażelazionej wody, nawozów mineralnych, w tym saletry lub kamienia moczowego, wykwitów wapiennych, oleju oraz brudu naniesionego przez deszcz czy wiatr. Usuwa zanieczyszczenia także z płytek w pomieszczeniach garażowych, sanitarnych, technicznych oraz na tarasie.

W przypadku każdorazowego użycia niezbędne jest założenie okularów oraz rękawic ochronnych, ponieważ będziesz mieć do czynienia ze środkiem na bazie kwasu. Do oprysku wybierz urządzenia przystosowane do tego typu preparatów. Nie powinieneś stosować środka w warunkach pełnego słońca oraz przy temperaturze przekraczającej 30°C, ponieważ preparat wyparuje, zanim zacznie działać. Nie warto używać go również poniżej 10°C ze względu na fakt, że zimno obniża skuteczność płynu. Nie stosuj środka w przypadku wiatru.

Przed użyciem wstrząśnij butlą. Jeśli chcesz pozbyć się uporczywych plam, koncentrat zastosuj punktowo. W przypadku delikatniejszych zabrudzeń rozcieńcz preparat z ciepłą wodą w proporcji od 1:1 do 1:20. Płyn nanoś za pomocą opryskiwacza bądź szczotki, odczekaj około 5 minut, aż przestanie pojawiać się piana, jeszcze raz wyszoruj bruk szczotką, zaczekaj kolejne 5 minut i dokładnie spłucz środek powierzchni. Zachowaj szczególną ostrożność, gdy w pobliżu kostki rosną jakiekolwiek rośliny. W przypadku ich kontaktu z preparatem oblej je dużą ilością wody.

Zaopatrz się w środek do usuwania rdzy i wykwitów z kostki HeUs. Spraw, aby Twój bruk był przez cały rok zadbany i stanowił ozdobę domu i ogrodu.